Czy impakt społeczny może iść w parze ze zrównoważoną pracą?

CHANGE PILOTS
7 min readDec 27, 2021

--

Roczne podsumowanie badań w temacie zrównoważonej usługi turystycznej — najważniejsze wnioski dla przyszłości pracowników zdalnych.

Zdjęcie z Unsplash

Ponad rok temu, nasz zespół Change Pilots, spotkał się z inwestorem aby wspólnie przyjrzeć się regionowi Doliny Baryczy. Po głębszym rozeznaniu, badaniach oraz wywiadach, wyróżniliśmy 3 elementy, które potwierdziliśmy jako kluczowe do stworzenia usługi naprawdę potrzebnej. To zrównoważona praca, impakt społeczny i środowiskowy oraz well-being pracownika (zdalnego). To trzy tematy, które wracają do naszego zespołu przez ostatnie 2 lata szczególnie często. Obecnie, wszyscy doświadczamy tego zjawiska, gdzie trwająca pandemia jeszcze szybciej uwypukliła nam drzemiące wyzwania. Spowodowało to, że tak jak lekarze, staramy się leczyć objawy. A co z przyczynami? Można by było powiedzieć — najwyższy czas, bo nie mamy już czasu aby się nad tym zastanawiać już dłużej. Potrzebujemy działać już tu i teraz. Dla naszego zespołu, to przyjemność pracować z najważniejszymi ekologicznymi i społecznymi wyzwaniami naszych czasów. Proponując realne rozwiązania, mocno zakorzenione w potrzebach człowieka i środowiska.

Według Satyi Nadelliego, szefa Microsoftu, praca w modelu zdalnym pozostanie szczególnie istotna w szczególności po zakończeniu pandemii. Coraz częściej słyszy się, że “najpierw zdalny” (eng. remote first) jest trendem związanym nie tylko z formą pracy, ale i też sposobem zarządzania swoim czasem. Mając to na uwadze, nasz zespół podczas rocznego procesu badawczego i projektowego, pracował aby stworzyć usługę prawdziwie potrzebną zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Wyzwań było wiele zaczynając od najważniejszego — Jak moglibyśmy pomóc pracownikom (szczególnie zdalnym) zarządzać swoją energią tak, aby nie doszło do wypalenia? Obserwując zmiany i sygnały płynące z innych części świata czujemy, że jesteśmy właśnie w tym przełomowym i trudnym momencie gdzie pracownicy powoli zaczynają się masowo zwalniać (eng. rise of anitwork). W poszukiwaniu podpowiedzi do naszej pracy, znaleźliśmy się na rozdrożu gdzie połowa osób twierdzi, że praca powinna być oddzielona od życia prywatnego, a tymi którzy mówią, że wszystko jest połączone (eng. trend blend). Oba stanowiska i opine były dla nas szczególnie ważne, bo zawierają w sobie ładunek emocjonalny mówiący o nadziejach i obawach związanych z łączeniem tych dwóch fundamentalnych elementów życia każdego z nas.

Zdjecie: Tim Gouw / Pexels

Firmy, które przez ostatnie 2 lata starały się żywo reagować na zmiany rzeczywistości, poprzez coraz to nowsze formy pracy dla swoich pracowników szukają praktycznych wskazówek jak wspierać swoich pracowników w tej zmianie. Organizacje zauważają, że przez pandemię — efektywność ich pracowników jak i zadowolenie z pracy spada. Kolejny wyjazd integracyjny może pomóc doraźnie, aczkolwiek może nie do końca załatwić problemu. Problemu na który wcześniej czy później zespół managerski albo HR będzie musiał odpowiedzieć. Z roku na rok rotacja pracowników wzrasta, powodując, że firmy częściej tracą swoich ekspertów. W badaniach społecznych nieustannie pojawiają się informacje, że szczególnie teraz pracownicy chcą się utożsamiać z taką firmą która dba o coś więcej niż tylko przychody. Taką firmą może być ta, która odpowiedzialnie podchodzi do klimatu, regionu lub ludzi. Taka firma zyskuje w oczach pracowników pokazując, że aktywnie bierze udział w zmianach. Brzmi utopijnie? Tak, ale jest to realne. Warto jednak sprawdzać na ile te firmy są na taką zmianę prawdziwie gotowe, a na ile jest to po prostu zabieg PR wybielający markę (eng. greenwashing).

Poniżej zebraliśmy najważniejsze wnioski, które wierzymy, że mocno kształtują dzisiejszą rzeczywistość pracowników (tym bardziej zdalnych). Ten temat specjalnie nas dotyczy, ze względu na nasz format pracy. Cały nasz zespół w Change Pilots pracuje zdalnie, spotykając się od czasu do czasu na żywo podczas sesji roboczych np. z klientami. My również borykamy się ze spadkiem motywacji, wypaleniem zawodowym oraz brakiem uważności.

Zdjęcia z Unsplash / Pexels

Utożsamianie się z misją firmy — potrzeba uczestniczenia w czymś większym.

Wyobraźmy sobie taką sytuację — jesteśmy pracownikami w firmie takiej jak Patagonia albo Fairphone (marzenie wielu Millennialsów!). Każdego dnia, mamy poczucie, że nasze wartości idą w parze ze strategią firmy. Każdy dzień kończymy z poczucie, że dokładamy się aby rzeczywiście zmienić ten świat. Mamy tutaj idealny przykład sytuacji wygrania po obu stronach (eng. win-win). Firma zyskuje w oczach pracownika, a pracownik chce i jest zaangażowany. Rotacja pracowników? Jeśli tak to tylko wewnętrznie i na zasadzie zarządzania talentami. Brzmi pięknie prawda? To może być i jest prawda w wielu przypadkach. Budowanie zrównoważonej tożsamości firmy, wspiera rozwój relacji między pracownikiem a firmą. Tym bardziej, jeśli nie ma “namacalnego” kontakty z firmą, pracownicy zdalni coraz częściej mówią, że chcą mieć poczucie, że pomimo tego są “częścią czegoś większego”.

Zdjęcia z Unsplash / Pexels

Nowy świecący co-working + owocowe czwartki — już nie wystarczą.

Największe firmy korporacyjne, konkurując o pracownika, prześcigają się między sobą notoryczne zmieniająć wystrój biur i dokładając nowe bonusy. To takie pret-a-porter w wydaniu firm — co sezon coś nowego aby stymulować zainteresowanie pracowników. Kiedyś przeżywaliśmy boom owocowych czwartków lub casual piątków. Teraz mamy biurka do pracy na stojąco, ogródek na dachu czy pokój zabaw. Brzmi fajnie i napewno daje możliwość chwilowego odpoczynku. Jest to rozwiązanie, ale jednorazowe — krótkowzroczne, nie leczące podstaw problemu. Pracodawcy mają wyzwanie przed sobą — stworzyć miejsce sprzyjające pracy jak i również regeneracji w trakcie pracy. Od kilku lat możemy zauważyć trend pracownika zdalnego (eng. nomad worker), który realizuje swoją pracę podróżując po różnych krajach. Rosnące zainteresowanie wymianą biurka (eng. desk swap) można zauważyć na takich platformach jak coworkies albo coworking in the wood. Pracownicy potrzebują zmiany otoczenia. Systemu, który pozwoli im bezszwowo doświadczyć nowego miejsca, aby móc realizować swoje odpowiedzialności pracownicze, przy okazji nie wypalając się doszczętnie.

Zdjęcia z Unsplash / Pexels

Budowanie świadomości pracownika — wellbeing + work-life balance.

Powoli możemy zaobserwować, jak firmy zmieniają swoje zdanie co do wpływu work-life balance / wellbeing na efektywność pracowników i ich zadowolenie z pracy. Dzięki zrozumieniu sytuacji w jakiej znajduje się pracownik, firmy mogą nauczyć swoich pracowników jak powinno wyglądać zachowanie zdrowej proporcji między życiem osobistym, a pracą. Co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka wypalenia zawodowego. Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszą się 4-dniowe tygodnie pracy. Dbanie o uważność pracownika nigdy nie było tak ważne jak teraz. Kiedyś pracownik w biurze miał jasne zasady, które mówiły mu kiedy wstać i przejść się po kawę, kiedy porozmawiać z kolegami/koleżankami w pracy. Co ważniejsze, kiedyś pracownik wiedział kiedy skończyć pracę, bo został on po prostu wyrzucony przez ekipę sprzątającą. Teraz, pracownik zdalny, jeśli nie ma rodziny która zmusza go aby wstać od biurka, to zatraca się w pracy albo wręcz odwrotnie — ukrywa się przed nią. Słyszymy, że firmy już prowadzą wewnętrzne kampanie, szkolenia albo poradniki które mają już na celu wsparcie pracownika zdalnego w pracy hybrydowej. Dostęp do psychologów albo doradzców zawodowych nigdy nie było aż tak potrzebne jak teraz.

Biorąc pod uwagę powyższe wnioski, inne badania oraz międzynarodowe raporty — hipoteza nasuwa się sama — pracownik (zdalny) potrzebuje sprawczości i poczucia realnego wpływu niezwiązanego z pracą, aby móc w tej póżniej w tej pracy angażować. Z drugiej strony, w tym samym momencie, firmy potrzebują przełożenia swojego CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) na realne efekty. Mamy więc obie strony, które pragną realizacji siebie w tak zwanym CSR in action — firmę i pracownika — których łączy wspólny cel. W tym momencie, potencjał który widzimy nie tylko już my, ale i wiele innych organizacji i firm na świecie, to realna praca pracownika nad impaktem społecznym i środowiskowym.

Impakt społeczny, to obszar, który potrzebuje realnego wsparcia i zrozumienia ze strony biznesu. Impakt społeczny połączony z pomocą przyrodzie, to suplement diety na wypalenie zawodowe . To wspieranie pracownika w ciężkim momencie (albo nadchodzącym), kiedy to praca zdalna jest monotonna, męcząca lub wręcz nie przynoszą zadawalających już efektów.

Zdjęcia z Unsplash / Pexels

Takich miejsc jak Dolina Baryczy jest wiele na mapie Polski, Europy i świata. To tylko jedne z mnówstwa niepowtarzalnych miejsc, w którym człowiek może funkcjonować z dziką przyrodą na zasadach pełnego partnerstwa. Regeneratywna turystyka oparta na impakcie społecznym jest alternatywną, dla zmęczonej wyzyskiem typowej turystyki. Turystyka typowa to taka, która jednostronnie bierze od natury, nie zostawiając nic w zamian. Dolina Baryczy, tak jak wiele innych miejsc przyrody, jest w potrzebie. Tylko kilkanaście lat dzieli ją i nas od nieodwracalnych zmian klimatycznych. Nie przemyślana do końca usługa turystyczna w tym regionie pokazała, jak inwazyjni mogą być turyści w trakcie pandemii, jak i poza nią. Zależy nam na tym aby nie tylko Dolina Baryczy ale i również inne miejsca, mogły dzielić się swoim pięknem i potencjałem. Jednocześnie aby były one chronione przed eksploatacyjnym, niszczącym i przeciążającym turyzmem. To czysta prewencja, ktora pozwoli zmiejszyć konsekwencje klimatyczne, z którymi wszyscy już się mierzymy.

Naturę można chronić — nie poprzez zabranianie jej, ale poprzez specjalnie zaprojektowane działania, które uczą odpowiednich postaw i zachowań w naturze.

Wynikiem naszych rocznych prac jest koncept Zrównoważeni w Pracy, który łączy wspomniane wyniki w spójną całość. Projekt właśnie rozpoczął swoją fazę pilotażową — start’upową. Polecamy przyglądać się dalszym odkryciom w danym temacie!

Biorąc pod uwagę, że pracujemy w temacie zrównoważonej pracy, cały zespół opracował zasady mówiące o kulturze pracy. Było to dla nas szczególnie ważne, aby móc mówić o zrównoważonej pracy z czystym sumieniem — doświadczając jej od początku do końca.

Na szczególną uwagę zasługuje podejście Inwestora i jego zespołu. Niebywała otwartość na zmienność procesu wytworzyła zaufanie po obu stronach.

#zrownowazoneprojektowanie #sustainabledesign #zrownowazeniwpracy #sustainablework #remotework #regeneratywnaturystyka #socialimpact #wellbeing #worklifebalance #enviromentaldesign#circulardesign #zerowaste #csr #csrinaction #changepilots

Text: Justyna Turek & Filip Nocek from Change Pilots

--

--

CHANGE PILOTS

Strategic design consultancy that offers a unique perspective as both designers & strategists. They make unknown known & help organizations design their growth.